Je fotograf drahý?


6. februára 2015 Stupava

"Keď robíte nákup v supermarkete, nepribalíte si k nemu aj umelecký obraz."

 

Na adresu svadobných fotografov často zaznieva výčitka, že sú “príliš drahí”. Svedčia o tom mnohé reakcie neviest na svadobných portáloch, ale aj snaha fotografov vyčerpávajúco obhajovať cenu svadobného fotenia rozpisom nákladov. Asi netreba zdôrazňovať, že pre kvalitnú prácu potrebuje fotograf investovať do špičkovej techniky a že jeho práca nespočíva len v “nacvakaní” záberov, ale aj v časovo náročnej práci za počítačom. Avšak nemyslím si, že je správne, ak sa na cenu za fotenie nazerá ako na sumu nákladov, ktorú si fotograf ľubovoľne navýši o nejakú maržu. Pri takomto pohľade budú mať ľudia aj tak pocit, že“toľko to predsa stáť nemôže” a fotografi budú frustrovaní z toho, že sa stalé znova a znova musia v očiach svojich klientov obhajovať zdôrazňovaním vysokých vstupných nákladov. Skúsme sa však na to pozrieť z inej perspektívy.
blog_picture.jpg
Usporiadanie svadby nie je práve najjednoduchšou ani najlacnejšou spoločenskou udalosťou. Každý, ktorý si tým prešiel, mi dá učite za pravdu. Každá mašlička, či koláčik niečo stojí a to ani nehovorím, že pri organizovaní svadby sa vyskytne aj množstvo neplánovaných položiek. Do dlhého svadobného zoznamu položiek si ľudia zaradia aj náklady na fotografa či kameramana a kedže sú to v porovnaní s ostatnými položkami vyššie sumy, prichádza následné rozhočenie a pocit, že “to predsa nemôže stáť rovnako ako “150 rezňov”, či 5-členná svadobná kapela.

 

Čo sa však stane po svadbe? Najskôr dohrá svadobná kapela a kým vám bude znieť posledná melódia v hlave tak zvednú všetky kvety svadobnej výzdoby. Posledný rezeň si dáte, keď vyčerpaný rozdáte všetky výslužky s koláčikmi. Váš dokonalý make-up si zmyjete nadránnom a ani váš účes to neprežije dlhšie. Svadobné šaty vám síce ostatnú visieť v skrini, ale už nikdy nebude príležitosť si ich obliecť. Všetky veci, ktorým ste pred svadbou venovali tak veľa úsilia sa behom okamžiku stanú minulosťou. Ostatnú vám však fotografie (resp.video) a ich hodnota bude s postupujúcim časom len narastať.

 

Na prácu svadobného fotografa by sa nemalo nazerať rovnako ako na ostatné položky organizovania svadby. Keď robíte nákup v supermarkete, nepribalíte si k nemu aj umelecký obraz. A nie sú snáď kvalitné svadobné fotografie rovnako hodnotným umeleckým dielom ako obraz od maliara? A rovnako ako sa asi nikto nepozerá na cenu za originálny obraz cez súčet spotrebovaných farieb a času pri malovaní, tak podobne aj cena za svadobné fotky nie je výsledkom ekonomických prepočtov nákladov a ziskov.

 

Zavesiť si v izbe krásny umelecký obraz nie je povinnosť ani nevyhnutnosť. Je to prejav túžby po kráse umeleckého diela, ktoré bude natrvalo obohacovať váš domov. Mať na svadbe fotografa tiež nie je povinnosť, ale prejav túžby zachytiť spomienky na váš svadobný deň hodnotným a originálnym spôsobom.

 

Martin Šveda - fotograf.